Mario Goetze bohaterem Niemiec, Argentyna pokonana w finale mundialu

Aneta Hołówek 14.07.2014
Piłkarze Niemiec świętują zdobycie tytułu najlepszej drużyny na świecie
Piłkarze Niemiec świętują zdobycie tytułu najlepszej drużyny na świecie, foto: PAP/EPA/SRDJAN SUKI

W finale mistrzostw świata w Brazylii Niemcy pokonali Argentynę 1:0 po dogrywce. Gola w 113. minucie zdobył Mario Goetze.

45 min. + 2 - Koniec pierwszej połowy. W Rio de Janeiro kibice oglądają szybki, ciekawy mecz. Liczymy, że w drugiej połowie rozwiąże się worek z bramkami.

45 min. + 1 - Strzał, słupek, odbicie i... pozycja spalona. Zakotłowało się w polu karnym Argentyny.

45 min. - Sędzia dolicza 2 minuty.

43 min. - Niemcy w swoim stylu rozegrali piłkę. Akcję zakończył strzałem Schuerrle. Bez powodzenia, ale to mogło się podobać.

40 min. - W roli głównej ponownie Messi. Piłkarz FC Barcelony niespodziewanie znalazł się z piłką w polu karnym. Wydawało się, że futbolówka znajdzie się w siatce, ale w ostatniej chwili została wybita tuż sprzed linii bramkowej!

Kibice
Kibice podczas finałowego meczu Niemcy - Argentyna na MŚ w Brazylii. Fot.: PAP/EPA/MARCELO SAYAO

37 min. - Groźnie z drugiej strony. Mueller do Schuerrle, ten huknął bez zastanowienia, ale piękną paradą popisał się Romero.

36 min. - Messi wpadł z piłką w pole karne rywala, ale jego podanie do osamotnionego Higuaina wybił w ostatniej chwili obrońca.

34 min. - Żółta kartka dla Hoewedesa za faul.

31 min. - Zmiana w reprezentacji Niemiec. Christoph Kramer zmieniony przez Schuerrle.

30 min. - Higuain strzelił gola i wpadł w dziki szał radości, który zmącił arbiter. Spalony!

29 min. - Schweinsteiger ukarany żółtą kartką za faul.

Manuel
Manuel Neuer, bramkarz reprezentacji Niemiec w meczu finałowym Niemcy - Argentyna na MŚ w Brazylii. Fot.: PAP/EPA/MARCUS BRANDT

29 min. - Lahm zszedł do środka, dośrodkował, ale na posterunku po raz kolejny Romero. Gol i tak nie byłby uznany, gdyż jeden z Niemców był na pozycji spalonej.

27 min. - Klose uprzedzony przez Romero.

23 min. - Zakotłowało się w polu karnym Argentyny. Mascherano w ostatniej chwili wybił futbolówkę.

21 min. - Ależ sytuacja Argentyny! Błąd defensywy reprezentacji Niemiec i Higuain znalazł się oko w oko z Neuerem. Napastnik Napoli pospieszył się jednak ze strzałem i ostatecznie fatalnie spudłował. Na tablicy nadal 0:0.

15 min. - Od początku nikt nie kalkuluje. Niemcy prowadzą grę, Argentyńczycy szukają szans w kontrach.

13 min. - Z prawej strony dośrodkował Lahm, ale Klose minął się z piłką.

10 min. - Znów dogranie w pole karne Niemiec z prawej strony. Po raz kolejny żaden z piłkarzy "Albicelestes" nie dopadł do futbolówki.

8 min. - Messi wrzucił piąty bieg i z prawej strony z łatwością przedarł się w pole karne rywala, ale jego wycofanie piłki do środa nie trafiło do żadnego z graczy Argentyny.

Lionel
Lionel Messi (z lewej) biegnie z piłką podczas finału Niemcy - Argentyna na MŚ w Brazylii. Fot.: PAP/EPA/SRDJAN SUKI

7 min. - Dośrodkowanie Muellera. Piłkę pewnie chwycił Romero.

5 min. - Kombinacyjna akcja podopiecznych Joachima Loewa zastopowana w polu karnym Argentyny.

4 min. - Szybka odpowiedź Argentyny. Po kontrze z ostrego kąta uderzył Higuain.

4 min. - Groźna sytuacja dla Niemców. Z rzut wolnego strzelał Kroos, ale wprost w mur.

1 min. - GRAMY!

Thomas
Thomas Mueller ( z prawej) oraz Miroslav Klose rozpoczynają finałowy mecz Niemcy - Argentyna na MŚ w Brazylii. Fot.: PAP/EPA/KAMIL KRZACZYNSKI

20.56 - Za nami hymny obu zespołów. Czas na pierwszy gwizdek sędziego!

20.50 - Roszada w składzie reprezentacji Niemiec. Christhop Kramer zastąpił Samiego Khedirę.

20.40 - Niedzielny mecz w Rio de Janeiro będzie 10. finałem mistrzostw świata, w którym zmierzą się z drużyny z Europy i Ameryki Południowej. Z dotychczasowych dziewięciu ekipy ze Starego Kontynentu wygrały zaledwie dwa - w 1990 roku (Niemcy - Argentyna 1:0) i osiem lat później (Francja - Brazylia 3:0).

20.25 - Spotkanie poprowadzi Nicola Rizzoli z Włoch.

20.20 - Na trybunach pojawiła się już kanclerz Niemiec - Angela Merkel .

Angela
Angela Merkel przed finałowym meczem Niemcy - Argentyna na MŚ w Brazylii. Fot.: PAP/EPA/THOMAS EISENHUTH

20.00 - Znamy już składy na finałowy mecz piłkarskich mistrzostw świata:

Niemcy: 1-Manuel Neuer - 16-Philipp Lahm, 20-Jerome Boateng, 5-Mats Hummels, 4-Benedikt Hoewedes - 13-Thomas Mueller, 7-Bastian Schweinsteiger, 6-Sami Khedira, 18-Toni Kroos, 8-Mesut Oezil - 11-Miroslav Klose.

Argentyna: 1-Sergio Romero - 4-Pablo Zabaleta, 15-Martin Demichelis, 2-Ezequiel Garay, 16-Marcos Rojo - 6-Lucas Biglia, 14-Javier Mascherano, 8-Enzo Perez - 9-Gonzalo Higuain, 10-Lionel Messi, 22-Ezequiel Lavezzi.

19.38 - Ceremonia zgodnie z planem zakończyła się po 18 minutach. Wzięło w niej udział 1000 artystów.

19:20 - Trwa ceremonia zamknięcia piłkarskich mistrzostw świata na słynnej Maracanie w Rio de Janeiro.

Wystąpi m.in. kolumbijska piosenkarka Shakira . Natomiast światowej sławy gitarzysta Carlos Santana wraz z raperem z Haiti Jeanem Wyclefem, zdobywcą nagrody Latin Grammy, Brazylijczykiem Alexandre Piresem zaprezentują hymn mundialu: "We Will Find A Way" ("Damy sobie radę").

Ceremonia
Ceremonia zakończenia mistrzostw świata w Brazylii. Fot.: PAP/EPA/THOMAS EISENHUTH